מקחל בועז, אורן ושות' רואי חשבון
בית
אודות
תחומי פעילות
סקטורים
מידע מקצועי
רישום לניוזלטר
צור קשר
English
תחומי פעילות
ייעוץ וליווי עסקי ייעוץ וליווי עסקי
עסקים בהקמה עסקים בהקמה
ביקורת וראיית חשבון ביקורת וראיית חשבון
מיזוגים ורכישות מיזוגים ורכישות
שירותי מיסים שירותי מיסים
שירותי חשבות וניהול כספים שירותי חשבות וניהול כספים
עסקים משפחתיים עסקים משפחתיים
הנהלת חשבונות הנהלת חשבונות
שירותי עזר משפטיים שירותי עזר משפטיים
סקטורים
עמותות ומלכ עמותות ומלכ"רים
תעשיה ומסחר תעשיה ומסחר
נדל נדל"ן
היי טק היי טק
ביטוח ביטוח
בריאות בריאות
פיצויים בעת פרישה


על פי חוק, עובד אשר מסיים את עבודתו לאחר שנת עבודה אחת לפחות, זכאי לקבל פיצויי פיטורין בגובה שכרו האחרון כפול מספר שנות העבודה (אלא אם כן סיכם עם מעסיקו שיחול עליו סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורין).

המענק מתקבל בסכום אחד, חד פעמי, אשר חלקו פטור ממס (עד לתקרות מסוימות) והעודף חייב במס ולפיכך, בגינו נדרש העובד לשלם מס בהתאם למדרגות המס השולי שלו, דבר אשר יוצר עיוות מסוים, שכן, במידה וסכום זה היה מתחלק רעיונית לאורך כל שנות עבודתו, סביר כי לא היה מגיע לחבות במס הדומה לזו שיידרש לשלם בעת קבלת המענק.

כאשר מדובר בעובד ותיק ו/או עובד בכיר יכול ומענק הפרישה יהיה בסכום גבוה. במקרה כזה, יתכן והסכום הלא פטור, יגיע אף הוא לסכומים גבוהים ואלו ימוסו בהתאם.

ניתן, להגיע לחסכון במס במספר חלופות, לדוגמה, בדרך של פריסת הפיצויים, בדרך של ייעוד המענק לרצף קצבה או בדרך של ייעוד רצף לפיצויים.

פריסת הפיצויים

היות וסכום הפיצויים מחושב על בסיס מספר שנות העבודה, רשאי מקבל הפיצויים, לדרוש פריסה רעיונית של הסכום, על פני מספר שנים ובכך הוא עשוי להקטין משמעותית את חבות המס, החל עליו. בהתאם למצב החוקי כיום, עובד רשאי לבקש עבור כל 4 שנות עבודה, שנת פריסה אחת, אך לא יותר מ- 6 שנות פריסה.

יתרון הפריסה מבוסס על האפשרות לשלם מס על פי מדרגת מס נמוכה יותר, בהתחשב בהכנסות בפועל ו/או ההכנסות הצפויות, באופן בו בכל שנת מס שבה ייפרסו הפיצויים, הכנסתו של הפורש ביחד עם המענק, תהיה נמוכה יותר מזו שהייתה אילו מוסו הפיצויים במלואם בעת קבלתם וכפועל יוצא מכך, המיסוי הצפוי יהיה נמוך יותר. הפריסה, יכול שתעשה קדימה או אחורה ממועד הפרישה, לכן, על הפורש לשקול, איזו חלופה מיטיבה עמו, בהתאם לצפי הכנסותיו העתידיות משכר, פנסיה והכנסות אחרות. כך לדוגמה, עובד אשר פורש לגמלאות וצופה כי הכנסתו הפנסיונית והכנסותיו האחרות יהיו נמוכות יותר משכרו בשנות העבודה שקדמו לפרישה, סביר שיבחר לפרוס את פיצוייו לשנים קדימה.

כדי לבצע פריסת פיצויים, נדרש להגיש בקשה לפקיד שומה ועל פיה, תחושב חבות המס ותנוכה מקדמה מהפיצויים החייבים. במצב זה, על הפורש מוטלת החובה להגיש דוח שנתי למס הכנסה לכל אחת משנות הפריסה, זאת לצורך קבלת החזרי מס במידה וזכאי הפורש לכך, או במקרים אחרים להשלים את המס הנוסף. מכאן, שחשוב לבחון את מגוון ההכנסות הצפויות אל מול ההכנסות הקיימות בטווח שנות הפריסה ולהסתייע בייעוץ מקצועי מתאים, אשר עשוי להביא לחסכון בנטל המס.

ייעוד מענק לרצף קצבה

ישנם מקרים, בהם מעדיף העובד לא למשוך את מלוא כספי הפיצויים המגיעים לו ולהותירם בקופת הגמל, כך שישולמו במסגרת קצבתו החודשית העתידית (מכאן גם השם ייעוד לקצבה). על קצבתו זו, ישלם הפורש מיסים בהתאם לפטורים והזיכויים המגיעים לו. בבחירה זו, רשאי העובד למשוך את חלקו של המענק הפטור ממס ולהותיר את החלק החייב במס, בקופה.

הפורש, רשאי בכל עת, לחזור בו מהחלטה זו, על ידי הגשת בקשת מתאימה לפקיד השומה אשר במסגרתה, יבוצע חישוב לחבות המס הנותרת, במידה וקיימת כזו.

ייעוד מענק לרצף פיצויים

רצף הפיצויים הינו מסלול שונה במקצת ומתייחס לרוב לפורש, אשר אינו יוצא לגמלאות.

במטרה לעודד עובדים לחסוך את כספי הפיצויים ולייעד אותם לגיל הפרישה, מעניקה המדינה מסלול זה, המאפשר לעובד, אשר עוזב מקום עבודה אחד ומתחיל לעבוד במקום עבודה אחר, לשמר כספים אלו בקופת הפיצויים ולהמשיך עמם למקום עבודתו החדש.

עובד המעוניין במסלול זה, נדרש לעמוד במספר תנאים, לרבות, אי משיכת הכספים מהקופה (אף לא חלק מהם) ומציאת מקום עבודה חדש (אשר אל קופתו החדשה יופקדו כספי הפיצויים הקודמים) וכל זאת, בתוך שנה מיום עזיבתו את מקום העבודה. בנוסף, חלה עליו החובה להודיע לפקיד השומה באזור מגוריו על בחירתו במסלול זה.

לסיכום

על הפורש לשקול את יתרונות וחסרונות כל אחד מהמסלולים המגוונים הקיימים שאת חלקם הצגנו לפניכם לעיל, כן עליו לשקול עד כמה נחוץ לו סכום חד פעמי גבוה, שעלול להיות ממוסה בשיעורים מהותיים, או לחלופין, פריסתו על פני תקופת הפנסיה. כל אלו ושיקולים נוספים, צריכים לבוא בחשבון יחד עם הזיכויים והפטורים המגיעים לפורש ולפיכך, מומלץ להסתייע בייעוץ מקצועי מתאים בנושא זה.

 

יצירת קשר
מלאו פרטים ליצירת קשר
שם מלא
טלפון
כתובת דוא"ל
צרפו אותי לניוזלטר
חוזרים מקצועיים
חוזר סוף שנת 2014 חוזר סוף שנת 2014
היערכות לתום השנה היערכות לתום השנה
חברות ארנק חברות ארנק
פיצויים בעת פרישה פיצויים בעת פרישה
תקציר עדכונים חודש יולי 2014 תקציר עדכונים חודש יולי 2014
מבצע צוק איתן - תשלומי מקדמות - ביטוח לאומי מבצע צוק איתן - תשלומי מקדמות - ביטוח לאומי
דחייה נוספת של תשלום דמי הביטוח למעסיקים ועובדים עצמאיים באזור הדרום עד ליום 15 באוגוסט 2014 דחייה נוספת של תשלום דמי הביטוח למעסיקים ועובדים עצמאיים באזור הדרום עד ליום 15 באוגוסט 2014
פיצויים בעקבות מבצע פיצויים בעקבות מבצע "צוק איתן"
יצחק מדהלה 1, רחובות 76545.   טל רב קווי: 08-9377300   פקס ראשי: 08-9414782   דוא"ל: office@mbcpa.co.il